Wednesday, January 30, 2013

Guldbaggen 2013

Selline see kuldne pörnikas on - terav ning kandiline, keraamiline suur iluasi, mida annab käes hoida ja mida köik Rootsi filmitegijad alates aastast 1964 ihkavad endale saada. Mulle meenutab see yle-elusuuruses putukas Gärdet'i metroojaama pörnikavitriine (vaatan neis sisalduvat materjali alati huviga, kui on vaja  rongi oodata).

Malik Bendjelloul
Selle aasta nominandid ja vöitjad on selle lingi all kenasti rivis (http://guldbaggen.se/nominerade/), nii et pole mötet pikka juttu teha. Paraku oli selle aasta filmisaak oli ysna kesine. Kyllap heade täispikkade filmide puudumise töttu tuli vöitjaks hoopis dokumentaalfilm, aga see pole ainus pöhjus - Searching for Sugarman (rezhissöör Malik Bendjelloul) on ka Oscari nominentide hulgas.
Olen katkendit näinud ja tahan kindlasti ära vaadata.
Film oli nomineeritud Guldbaggen'i paljudes muudeski kategooriates. Aga teistele tuleb ju ka midagi anda...
Köige kövemad auhinnad vöitis film "Äta sova dö" (Söö maga sure), kus köik tegijad olid enamasti debytandid filmimaailmas. Ega ei oskagi praegu midagi rohkem öelda, pole vist minu temaatikaga film nii et vöib-olla ei vaata ka.
Ja siin on punase vaiba tegelased, mille kohta kollane ajakirjandus sahistas, et sel aastal oli palju kleidikatastroofe. Seda ei saa kindlasti öelda maitsekas valges kostyymis Alicia Vikanderi kohta.
.

Alicia Vikander
Saalis, vaibal ja laval olid mulle armsad näod ekraanilt, aga ega neid ju mujal maailmas ei teata.
Ja mis köige tähtsam, ma pole veel yhtegi selle aasta filmi näinud. Ega ei kibele nii väga ka. Kyll ma nad ära näen, nyyd hakkab vanadele juba ring peale saama, aga kogu jutt vanadegi kohta on ikka veel meetripikkuses visandis.
Vabadust, Hamiltoni nägin siiski ära! Vaadatav, kuid mitte rohkem, see ei saanud ka yhtegi auhinda.
Peale selle olid nomineeritud veel kaks tobedat (heade vanade rootsipäraste naljade möttes tobedat) komöödiat ja yks neist sai ka publiku auhinna. Kusjuures mölemad komöödiad olid puhkusereisidest, yks Thaisse ja teine Kreekasse.
"Pool miljonit vaatajat ei saa ometi eksida", ytles öhtu juht. Nii see viimatinimetaud lugu vöitiski. Ma ei usu ilma peal, et need komöödiad Rootsist välja jöuavad. Nagu ei jöua needki Eesti tuntud komöödiad, mida rahvas muudkui vaatab, aga mujal ei teata neist midagi.
Kiita tahan hoopis öhtu lavastust ja show'd, mida ma vaatasin live's. Väga vähe oli jäika glamuuri ja palju sydamlikkust ja nalju. Öhtu juht Babben Larsson alguses shokeeris, ilmudes lavale minis ja tanksaabastes, ise vanem daam umbes sajakiloses kategoorias. (Sellel pildil pole veel tema massiivsust näha, aga enne leiab öhtu kohta videoid, kui yksikuid pilte).

Avaetteaste
Babben

Aga nii see oligi möeldud. Babben kui tuntud teatrikoomik, näitleja ja showtegija oli omas elemendis, jöudis veel mitu pikka kleiti vahetada, nalja teha ja löpuks publikule korvist kaneelisaiu ja porgandeid kinkida. Muidugi vastavalt kohapeal isiklikke nykkeid välja möeldes. Sellist asja saab ainult 'omade' ringis teha, aga eks Rootsi teatri-ja filminäitlejad ongi nagu yks suur pere. Ja mitte ykski ilus tibi poleks seda suutnud, mida tegi Babben.
Naerda sai kövasti, ja siis tegi veel Oscar's teatri kabaree vahe-etteaste, kus kankaani tantsisid mehed, kes ka spagaati laskusid ilma mingi pingutuseta.
Auhindu kutsuti yle andma samuti tuntud lauljaid vöi näitlejaid ja needki olid igasugu trikke välja möelnud. Kui nad ei laulnud vöi muidu nalja ei teinud, siis ekraani abil sai ikkagi näiteks sönamängu abil vimka visatud. Montaazhi (klippning) auhind vöiks olla ka vabalt juukselöikuse auhind, sama söna käib mölema tegevuse kohta. Nönda siis kaks auhinnajagajat näitasid alustuseks pilte yksteise "vussiläinud" soengutest, mida muidugi arvutigraafikaga oli veel hullemaks tehtud.

Nönda sobib siia löppu ka pilt punase vaiba 'katastroofkleitidest', mida ma mötlesin alguses yldse mitte yles panna.

No comments:

Post a Comment