Saturday, April 14, 2012

Hereafter (2010)

Kuna eelmises postituses oli juttu Clint Eastwood'ist rezhissöörina ja praegu näidatakse Canal+-s tema paari aasta tagust filmi "Hereafter" , siis tahaks omalt poolt paar söna selle kohta öelda.
Ma ei vaata hetkel meelega muid allikaid, et mitte oma mötet segadusse ajada. Pealegi tehakse sellised filmid tavaliselt maha, eriti kui nad on ausad, mitte niisama paranähtusetega flirtival asjad.
Mahategemise pöhjust ma tean - see on sygav, vöiks öelda animaalne hirm surma ja köige yleloomuliku ees. Ka köige haritumad ja intelligentsemad inimesed hakkavad sörmega meelekohale toksima - sest nad ei suuda selles alateadlikus hirmus vastu vötta informatsiooni, mis ei allu mingile loogikale. Ainult (ja ainult!) isiklik sarnane kogemus saab yhendama neid, kel see on olnud.

Niisiis, see on yks filmidest, millest vöib aru saada, et see on tehtud ISIKLIKU (surmajärgse)KOGEMUSE pöhjal. Ilmselt oli see episood rezhissööri söjaväe-ajast, kus Clintwood peale lennuönnetust peaaegu uppus*. Kes on 'sealpool' ära käinud, need teavad.
Teiseks. Film on tehtud napilt ja samas efektselt -  tsunami, olgu ta nii hävitav nähtus kui tahes, ongi efektne vaadata, eriti pehmes toolis kinosaalis**.

Tsunami eest ei önnestu ära joosta
Eastwood noore peaosatäitjaga 
Näitlejad on tasemel, eriti toredad on vennad McLarenid kaksikute rollis, aga ka nende narkosöltlasest ema teeb usutavat mängu; sama kehtib ka prantsuse ajakirjaniku (Cécile De France) kohta ning viimaseks - Matt Damon  yllatas mind tösiselt, mängides hästi meest, kelles peale terviseriket sensitiivsuse ilmumine tekitab segadust, nagu see juhtuks iga tavalise inimesega, kes tahaks olla endiselt normaalne, mitte lugeda teiste mötteid vöi kuulda surnute sönumeid (önneks juhtub see stsenaariumi kohaselt tal ainult teist inimest puudutades, aga eks ta yks pörgu ole ikkagi).

Kuid seda vaadake filmist, mis on töepoolest huvitav, samas ei aja innukalt New-Age liini. Pigem on see film yks suur kysimus, mis jääbki öhku rippuma, sest ka dokumenteerituid surmajärgseid juhtumeid on piisavalt. Filmis on tunda ka teatavat ebakindlust, aga aines ise ongi selline. Kes teab, mis on surma taga?
Yldjoontes ei kasuta Eastwood grammigi rohkem värve selle seletamiseks, mis teda vaevab. Film on aus ja selge. Olen selle eest tänulik, sest ka mul on kogemus...seega seos on olemas - ytleks selle blogi traditsiooni jätkates.

*Several biographies describe how Clint Eastwood was stranded offshore in the ocean several days after his Navy training plane crashed. The experience is probably what helped him film the tsunami scene in Hereafter. 
**The movie was pulled from theaters in Japan after the devastating earthquake and tsunami that hit in March 2011. 


Veel pilte:
Kaksikvenna kaotanud poiss pyyab leida seletust teispoolsuse tundjalt
Peale tsunamit
Kavandatud raamat poliitikast saab raamatuks kogemusest, mis muutis elu
...ja see raamat seob erinevad liinid kokku

No comments:

Post a Comment